Marat‘o Sargsyan‘o filmas apdovanotas dviem prizais Emiro Kusturicos įsteigtame festivalyje

Armėnų kilmės režisierius iš Lietuvos Marat Sargsyan pelnė net du prizus tarptautiniame kino ir muzikos festivalyje Kustendorf, vykusiame Serbijoje sausio 13-19 d. Trumpametražis filmas „Lernavan” į konkursinę Emiro Kusturicos įsteigto festivalio programą buvo atrinktas iš 350 trumpų filmų ir rungėsi su 28 jaunųjų kino kūrėjų juostomis iš viso pasaulio. Festivalio uždarymo ceremonijoje „Lernavan” buvo apdovanotas Spaudos žiuri bei „Bronzinio Kiaušinio” prizais.

Įteikdamas prizą, Spaudos žiuri pirmininkas Dubravka Lakic kalbėjo, jog negalime vadintis žmonėmis ir pagrįsti  savo egzistencijos šioje planetoje, jei bent kartą gyvenime nesame pasodinę medžio. Tai buvo užuomina į poetinę vizualinę medžio prasmę, kuri parodyta trumpametražiame M.Sargsyan‘o filme „Lernavan”.

Kustendorf festivalis vyksta jau trečius metus nedideliame kalnuotos Serbijos vietovės kaimelyje pavadinimu Mokra Gora. Pagrindinis šių metų festivalio svečias – aktorius Jonny Depp‘as, kuriam Emir Kusturica maždaug prieš savaitę tame pačiame kaimelyje atidengė paminklą. Be Jonny Depp‘o festivalyje viešėjo tokios kino įžymybės, kaip Fatih Akin, Elia Suleiman, Pavel Lungin, Asghar Farhadi ir kiti. Jaunieji kino kūrėjai beveik savaitę galėjo žiūrėti jų filmus, klausytis paskaitų ir neformaliai bendrauti.

Prieš metus LMTA režisieriaus diplomą įgijusio M.Sargsyano diplominiam filmui „Lernavan” tai – ne pirmas įvertinimas. 2009  m. festivalyje „Vilniaus Kino šortai” juosta pripažinta geriausiu vaidybiniu filmu.

„Lernavan” pasakoja apie tėvynės, kurios tokios, kokią kadaise pažinojai, jau nebėra, paieškas. Šio filmo centre – tėvas su sūnumi, ieškantys tėvo gimtinės „Lernavan”. Tačiau tokios vietos nėra ir niekas net negirdėjo. Po ilgos kelionės keistu autobusu, tėvas su sūnumi atvyksta į vietą, kur nėra nei namų, nei žmonių, nei gamtos, nei žemės… stovi tik balti – kaip baltas, dar neprirašytas lapas –  kalnai.