Baltijos šalių visuomeniniai transliuotojai pradeda kurti bendrą aktualiosios dokumentikos projektą „Pavojingi ryšiai“

MONOKLIS_logo_juod_mazas300

Trijų Baltijos šalių visuomeniniai transliuotojai – LRT (Lietuvos), LTV (Latvijos) ir ERR (Estijos) – pasirašė sutartį dėl dokumentinio filmo „Pavojingi ryšiai“ bendro finansavimo.

Filme atskleidžiama, kaip Rusija siekia didinti įtaką Baltijos šalyse, tam pasitelkdama subtilius informacinio karo metodus. Šis filmas tapo trišalio bendradarbiavimo jungtinio fondo pilotiniu projektu, dėl kurio visi trys visuomeniniai transliuotojai apsisprendė praėjusiais metais Rygoje vykusiame Baltijos šalių dokumentikos forume. Trijų šalių visuomeniniai transliuotojai neabejoja filmo sėkme ir tikisi, kad aktualiosios dokumentikos projektas taps atspirties tašku ateityje kurti tarptautinėje rinkoje konkurencingą produkciją.

Dokumentinio filmo autorė – Baltijos tiriamosios žurnalistikos centro „Re:Baltica” įkūrėja  ir Latvijos televizijos aktualių pokalbių laidos vedėja Inga Springe. Filmą kurti ėmėsi nepriklausomi prodiuseriai iš visų trijų šalių: „Mistrus Media” iš Latvijos, „Allfilm” iš Estijos ir „Monoklis“ iš Lietuvos.

„Informacija – vienintelis būdas kovoti su dezinformacija, kuria Rusija naudojasi siekdama užkariauti širdis ir protus hibridiniame kare, – sako LRT generalinio direktoriaus pavaduotojas Rimvydas Paleckis. – Todėl noriai prisijungėme prie demokratines vertybes puoselėjančio dokumentikos projekto „Pavojingi ryšiai“. Tikimės, kad jis bus tik vienas iš daugelio, kurie Baltijos šalims dar gims ateityje.“

Bendras Baltijos šalių visuomeninių transliuotojų  projektas – tai svarbus ir esminis žingsnis, siekiant sukurti tvarų koprodukcijų mechanizmą. Mūsų bendras tikslas yra nuolat kurti skirting žanrų jungtinius projektus, kurie pasiektų visų Baltijos šalių auditorijas ir taip pat būtų patrauklūs tarptautinėje televizijos rinkoje”, – sako Rita Raduša, Latvijos televizijos naujienų, aktualijų ir dokumentikos įsigijimo redaktorė. R. Radušos manymu, filmui sėkmę turėtų garantuoti jo aktualumas ir jį kuriančios kūrybinės grupės profesionalumas. Latvė įsitikinusi, kad filmas sutrauks didelę auditoriją ir paskatins viešąjį diskursą.

Estijos visuomeninio transliuotojo valdybos narys Ainaras Ruussaaras sako, jog svarbu surasti visoms trims valstybėms rūpinčias temas, ir būtent tokio tipo bendradarbiavimas suteikia galimybių pažvelgti į filme nagrinėjamas temas iš skirtingų perspektyvų.

„Pavojingi ryšiai” – pirmasis bendras projektas, dėl kurio pasirašyta trišalė sutartis. Visos trys šalys prie jo prisideda lygiomis dalimis. Filmą taip pat remia Latvijos nacionalinis filmų centras.

Filme analizuojami „minkštosios galios“ metodai, kuriais naudojasi Rusija, siekianti didinti savo įtaką Baltijos šalyse. Pagrindiniai „minkštosios galios“ elementai – sentimentus keliantys prisiminimai, su praeitimi susijusios baimės ir įsivaizduojami priešai. Filmą režisuoja Juris Pakalniņš, scenarijaus autorės Inga Spriņģe ir Sanita Jemberga, prodiuserė Elīna Gediņa-Ducena.

Filmo „Pavojingi ryšiai“ premjera numatoma š.m. gruodį.