Filmo „Pokalbiai rimtomis temomis“ DVD pristatanti G.Beinoriūtė: „Privalome vieni su kitais kalbėtis“

Okto foto11

Festivalyje „Nepatogus kinas“ antradienį, spalio 28 d., žiūrovai kviečiami sutikti režisierės Giedrės Beinoriūtės dokumentinio filmo „Pokalbiai rimtomis temomis“ DVD, papildytą į filmą nepatekusiais kadrais.

Tarptautinių apdovanojimų pelniusi ir oficialiu Lietuvos atstovu „Oskarams“ išrinkta kino juosta, kurioje režisierė su vaikais ir paaugliais kalbasi egzistenciniais klausimais, pristatoma su specialiai parengta metodine medžiaga, skirta diskutuoti su jaunąja karta mokykloje ar namuose.

„Po filmo premjeros teko sulaukti labai įvairių komentarų apie jį. Vieni žiūrovai sakė, kad filmas labai liūdnas, kiti – kad labai juokingas. Vieniems jis išjudino jausmus ir mintis, kitiems – „nieko naujo“ nepasakė ar buvo „manieringas“, – sulauktais atsiliepimais dalijasi režisierė. – Maždaug dešimties metų mergaitė po premjeros Kaune priėjo ir pasakė: „Jei toliau kursite šitą filmą, aš norėčiau jame dalyvauti“. Manau, ji filmą „užskaitė“. Man buvo svarbu tai išgirsti.“

Po beveik dvejų metų nuo filmo premjeros kino kūrėjai žiūrovams pristato filmo „Pokalbiai rimtomis temomis“ DVD, kuriame bus galima rasti į filmą nepatekusių kadrų ir neparodytų, tačiau ne mažiau įdomių pokalbių su vaikais.

„Manau, filmą mačiusiems žiūrovams bus smagu sužinoti, kad tarp papildomų kadrų bus galima rasti išsamų visą filmą tylėjusio berniuko Eriko pokalbį. Taip pat susipažinti su vienu šauniu berniuku, kurio visai nėra filme. Arba išgirsti dar negirdėtus filmo herojų pasakojimus“, – anonsuoja režisierė, pristatydama išleistą filmo DVD.

Vos pasirodęs filmas imtas naudoti edukaciniais tikslais – jo ėmė prašyti psichologai, mokytojai, edukaciniai projektai. Tai paskatino kūrėjus parengti specialią metodinę medžiagą, kuri, pažiūrėjus filmą, suteiktų gaires ir padėtų diskutuoti su vaikais ir paaugliais įvairiomis temomis tiek mokykloje, tiek namuose.

„Kalbėtis su žmonėmis kartais sunku, kartais lengva, o verta – visada. Šiuolaikiniai žmonės, nesvarbu – vaikai ar suaugusieji, kenčia nuo vienatvės, sutrūkinėjusių ryšių, todėl mes tiesiog privalome vieni su kitais kalbėtis. Tai mažiausia, ką galime padaryti, – įsitikinusi G.Beinoriūtė. – Pirmiausia metodinė medžiaga buvo parengta ir naudojama projekte „Mokausi iš kino“ diskusijoms su mokiniais. O išleidžiant DVD, norėjome medžiagą atnaujinti rekomendacijomis mokytojams diskusijoms su tėvais. Mane kartais stebina suaugusiųjų noras šio ar kito filmo pagrindu skubiai pamokyti vaikus. Suaugę dažnai jaučiasi jau visko išmokę…“

Filmas „Pokalbiai rimtomis temomis“, anot „Vaikų linijos“ psichologės Jurgitos Smiltės Jasiulionės, suteikia galimybę mokytis klausytis ir išgirsti.

„Tai – toks paprastas ir tuo pat metu stebuklingas įgūdis. Paprastas, nes dažniausiai visiems atrodo, kad mokame klausytis. O stebuklingas, nes kai tikrai išmokstame klausytis ir išgirsti – tai atneša neįkainojamos vertės mūsų tarpusavio santykiams, – pabrėžia psichologė. – Filme atsiskleidžiantys vaikų jausmai ir mintys ne tik padeda priartėti prie vaikų vidinių pasaulių, bet ir skatina stabtelėti, atsisukti į save patį ir sau užduoti kai kuriuos klausimus.“

Dokumentinio kino juosta, J.S.Jasiulionės teigimu, paliečia bendražmogiškas temas, su kuriomis dauguma vienu ar kitu gyvenimo tarpsniu esame susidūrę: kas yra meilė, kūryba, ką reiškia tikėti Dievu, kiek galiu pasitikėti savimi ir pasauliu, kaip jaučiuosi savo kasdienybėje.

„Tai – temos, su kuriomis pabūti kartais pritrūksta laiko kasdienybės bėgime, kurios kartais atrodo „nepatogios“, nes jos iškelia jausmus ir mintis, su kuriais ne visada lengva išbūti, – pastebi psichologė. –  Pokalbiai su vaikais egzistencinėmis temomis – tai nepaprasta galimybė ne tik geriau pažinti savo vaiką, bet ir patirti gražių artumo bei atvirumo akimirkų.“

Spalio 28 d., antradienį, 18.30 val., kino centro „Multikino“ 1 salėje žiūrovai kviečiami pasižiūrėti dokumentinį filmą „Pokalbiai rimtomis temomis“, o po peržiūros dalyvauti šio filmo DVD pristatymui skirtoje diskusijoje apie kalbėjimosi prasmę. Kartu su žiūrovais diskutuos filmo režisierė Giedrė Beinoriūtė, rašytoja Vanda Juknaitė ir „Vaikų linijos“ psichologė Jurgita Smiltė Jasiulionė.